Natáčení prvního celovečerního filmu o Miladě Horákové Milada se rozběhlo začátkem listopadu 2016 v Praze. Postavu ženy, která se stala symbolem odvážného boje za svobodu, ztvární jedna z nejúspěšnějších izraelských hereček Ayelet Zurer. Rodačka z Tel Avivu se dokázala prosadit nejen doma, ale i v Hollywoodu. Pozornost vzbudila hned její první anglicky mluvená role ve filmu Stevena Spielberga Mnichov.
Režisér, scenárista a producent David Mrnka obsadil výrazné herecké osobnosti mezinárodního renomé také do dalších rolí. Aňa Geislerová si zahraje soudkyni Ludmilu Brožovou, v roli manžela Milady Horákové Bohuslava se představí Američan Robert Gant. Chybět nebudou ani známá česká jména – Tatjana Medvecká, Vica Kerekes, Jaromír Dulava nebo Karel Dobrý.
Vznik filmu Milada provázejí četná specifika. David Mrnka jej chystá již několik let, délka a náročnost příprav odpovídají unikátnosti projektu. V původní verzi zazní angličtina, všichni herci budou mít jemný český akcent. Film bude následně předabován i do českého jazyka. Výsledný obraz bude kolorován tak, aby se dal sladit s dobovými materiály, ve filmu použitými, a evokoval 50. léta minulého století nejen kostýmy, ale i celkovou atmosférou. Natáčet se bude v autentických lokalitách, především v Praze, Terezíně, na Šumavě a také u Hradce Králové, odkud pochází Bohuslav Horák.
Ambicí tvůrců je přiblížit dramatický osud Milady Horákové, který ve své době otřásl světem. Scénář Davida Mrnky není založen na popisu tehdejší politické situace v Československu, ale na základě skutečných událostí, bez zbytečného patosu vypráví osobní příběh hlavní protagonistky. Zaznamenává Miladiny ambice i pochybnosti, rozpolcenost mezi povinnostmi k vlasti a rodině, odhodlání žít v souladu se svým přesvědčením. Dcera Milady Horákové, Jana Horáková – Kánská, tvůrcům zpřístupnila dosud nezveřejněné podklady a materiály, např. osobní dopisy, rodinné fotografie, paměti Bohuslava Horáka. „Film Milada není dokument a ani jsme se o něj nesnažili. Nicméně obsahuje pasáže s přesnými citacemi – například poslední Miladiny dopisy, její řeč během soudního procesu, Gottwaldův projev z Února a další. Zbývající texty byly napsány na základě toho, jak a o čem reálné postavy v té době hovořily. Jde o historický film, založený na pravdivém příběhu,“ vysvětlil David Mrnka.